Girişimcilik;
girişimcinin fırsatları görerek, risk alarak, lider ve rekabetçi olarak gerçekleştirdiği bir değer yaratma sürecidir. Girişimci ise kazanç elde etmek üzere emek, sermaye, doğal kaynaklar ve teknolojiyi bir araya getirerek kendi işini kuran kişidir.

Girişimcilik yolculuğu bir mücadeledir. Girişimcinin bu yolculuğu çevreye ve diğer insanlara karşı verdiği bir mücadele değildir. Girişimcilik aslında insanın kendisiyle olan savaşıdır, mücadelesidir, kendini keşfetmesidir.

Girişimci bu yolculuğunda bir yandan kendini keşfederken bir yandan da yeniden doğar. Hayata gözlerini yeni açan bir bebek misalidir aslında. Çünkü yeni bir alan, keşfedilmesi gereken yeni tecrübeler ve iletişim kuracağı onlarca belki de yüzlerce insan…

Girişim yolculuğundaki tüm bu süreçler girişimci için yeniliklerle dolu olan bir serüvenin başlangıç noktasıdır. İşte gençlerdeki girişimcilik yolculuğu bu heyecanlı mücadele ile başlar. Yeni bir hayat, sorumluluklar, riskler, yeni insanlar ve hayat tecrübesi. Uzaktan bakıldığında çok hoş gibi gelebiliyor. Özellikle de günümüzde adından söz ettirmiş başarılı girişimcilerin girişimleri girişimciliğe yeni adım atacak bir kişi için ayrı bir özgüven kaynağıdır. Özel sektörün de gelişmesine bağlı olarak genç girişimcinin hedefleri ve hayalleri gün geçtikçe daha da artıyor.
Bu sebeple inandığı vizyon doğrultusunda kararlılıkla ilerleyebilen, değişebilen ve etki alanı oluşturabilen bu genç girişimcilere girişim yolculuklarında “SÖZ GENÇLERDE” diyoruz.

Ülkemizin milli kalkınma hamlesine destek vermek için mücadele eden bu genç girişimcilerin sayısının artırılması amacıyla “Söz Gençlerde” projemizle genç girişimciliği ekosistemine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Genç girişimcilerin yenilikçi yaklaşımlarla güçlü girişimcilere örneklik teşkil etmesini öncelik ediniyoruz. Yatırımcıdan, projeden, fikirden, mekândan, pazardan ve iş planından önce girişimcinin kendisi gelir diyerek çıktık yolumuza…

“Söz Gençlerde” projemizde; genç girişimcilerin özgüvenle bu yolculuklarına devam etmelerine destek veriyoruz. Özellikle girişiminde başarı kapılarını açmış ve belli bir gelir elde etmeye başlayan genç girişimcilerde bu özgüven daha da artmakta ve istikrar da sağlanmaktadır. Bu kazanılan özgüven sayesinde de genç girişimci özgüvenle ayakları üstünde durmayı başarır. Özellikle gençliğin vermiş olduğu bu heyecan ve tutku insanı daha çok harekete geçirir. Girişimcilerin hayat hikâyeleri, yapmış olduğu girişimler, piyasadaki hizmetleri yeni ve genç girişimci adayları etkiler ve onlar da bu yoldan ilerlemek ister.

Girişimcilik yolculuğunda kendini denemek isteyenler, ne yapabildiğini görmek isteyen genç girişimciler oldukça artıyor. Deneyerek bu işte ne kadar yeterli olduğunu gören kişiler kendi sonuçlarına göre girişimcilik yolculuğuna devam ediyor. Çünkü girişimcilikte başarısızlık, özellikle de gençseniz ve ilk başlardaysanız, çok normaldir. Bu başarısızlıklar insanda mutsuzluğa ve umutsuzluğa sebep olmamalı. Her seferinde bir daha deneyerek başarmak için yeni deneyimler ekleyebilir.

Steve Jobs ‘’Geleceğinize bakarak, hayatınızdaki noktaları birleştiremezsiniz. Onları ancak, geriye bakarak birleştirebilirsiniz. Bu yüzden, noktaların gelecekte bir şekilde birleşeceğine inanın. İster kadere, ister hayata, ister içgüdüye neye olursa olsun bir şeylere inanmanız gerekiyor. Bu yaklaşım beni asla yarı yolda bırakmadı. Hayatımdaki tüm farklılıklar, bu inançlarım sayesinde gerçekleşti.’’ diyerek azimle işin ele alınması halinde, sonunda başarı elde edileceğini hissettirmiştir.

Öncelikle girişimcilik bir yaşam tarzı, bu nedenle girişimci olmayı istemek gerekiyor, bir şeyi istediğinizde bütün bir kainat da o istediğinizin hayırlı bir şekilde olması için el ele veriyor. Çünkü hedefi olmayan gemiye rüzgâr bile yardım etmiyor. Çünkü ‘vazgeçinceye’ kadar başarısız sayılmayacaksınız. Başarısızlık yere düşmek değil, ayağa kalkmayı reddetmektir. Kazananlar hata yapmayanlar dan değil asla vazgeçmeyenlerden çıkar.

Fırsatlar kapılarını sonuna kadar açtığında ardından gitmek için tereddüt etmeyin. Yola çıktığınızda yol da görünmeye başlar, evet uzun ve zorlu bir yol ama kesinlikle yolculuğa değer. Başlamak için en uygun zamanı beklerseniz hiç başlayamayabilirsiniz.

Mevlana’nın dediği gibi “Güzel günler sana gelmez, sen ona gitmelisin”.
Öyleyse girişimcilik yolculuğuna; “Şimdi başlamalısın, şu an bulunduğun yerden elindeki imkânlarla başlamalısın!”

Dr. Nebiye YAŞAR
Proje Koordinatörü
nebiyeyasar.com